Green tour oktatási anyag- Zöldturizmus projekt

                     eu-logo_magyar

2016-1-HU01-KA202-022999

Blended-learning képzés a Zöld turizmusról – Egy Innovatív útvonal desztinációfejlesztéshez

A tervezett GREEN TOUR projekt keretein belül Magyarországon is elérhetővé válna az a B-learning oktatási anyag, melyet az Európai Unió finanszírozásából, az Élethosszig tartó tanulás program keretén belül került kifejlesztésre 2010-ben, Portugáliában. A tervezett oktatási anyag az eredeti “NATUR” projekt alapján készül el,  melynek célja a készségek és kompetenciák fejlesztése a zöld turizmus területén. A meglévő anyag kiegészítésre kerül az új konzorcium országainak sajátosságaival, környezeti és gazdasági irányvonalaival. Az oktatási anyag létrehozásával a projekt egy kiváló motivációs eszköz a turizmusban dolgozók számára, továbbá növeli azon egyének számát, akiknek a helyi turizmus biztosítja a megélhetését. Növeli a környezettudatosságot a turizmus által érdekelt feleknél és a helyi közösségeknél, illetve a zöld területek védelmét, fenntartását célzó turizmusfejlesztési stratégiák kialakítására ösztönzi őket. Ilyen módon növelhető az Európai Unió országaiban a zöld turizmus szektor.

A Projekt előtt Alapítványunk egy széles körű felmérést végzett, amelynek keretében 30 Oktatási intézménnyel és 3000 Turisztikai szakmai képviselővel vette fel a kapcsolatot. A felmérés célja az volt, hogy első kézből nyerjünk releváns és naprakész információt a turizmus szektorral kapcsolatban és felmérjük a tervezett projekt szükségességét. Az oktatási intézmények által kitöltött kérdőív ITT található.

A projekt célcsoportja:

  • Turisztikai vállalkozók, jövőbeni vállalkozók, akik fejleszteni szeretnék üzleti tudásukat;
  • Fiatalok, akik érdeklődnek a fenntarthatóság és a turizmus zöldebbé tétele iránt, illetve kiegészítenék már megszerzett turisztikai végzettségüket,
  • Helyi fejlesztések támogatói, önkormányzati dolgozók,
  • Egyéb érintettek/szereplők, akik munkájuk során bármilyen módon kapcsolódnak a turisztikai szektor stratégiáinak meghatározásához és akik szeretnék fejleszteni tudásukat a zöld turizmus területén.

A képzés moduljai:

  1. Zöld turizmus bemutatása – mit jelent a zöld- és ökoturizmus, mik az előnyei a vállalkozások, turisták és a helyi közösség szemszögéből
  2. Fenntarthatóság és a főbb etikai szabályok, kérdések a zöld turizmus területén
  3. Hatékony propaganda a Zöld turizmusban – nyelvismeret, hatékony kommunikációs technikák, IT eszközök az ütősebb marketing érdekében
  4. Zöld turizmus menedzsment – hogyan működtessünk egy ökoturisztikai vállalkozást
  5. Turizmus fogyatékkal élők számára – Turisztikai termékek kialakítása fogyatékkal élők számára
  6. Hálózatépítés
  7. Biztonság és minőség a zöld turizmusban
  8. Tematikus útvonal kialakítása – a modul hangsúlyozza az együttműködés fontosságát a helyi zöldturisztikai látnivalók üzemeltetői, vállalkozások, önkormányzatok, szálláshelyek és  helyi kézműves termelők között

A projekt átfogó céljai:

  • Fejleszteni egy oktatási anyagot, mely elősegíti a résztvevők készségei és kompetenciái növelését a zöld turizmus területén.
  • Új lehetőségeket biztosítani a vidéki területeken élők számára, növelni a foglalkoztatottságot, fejleszteni a helyi vállalkozásokat, új vállalkozások létrehozását ösztönözni megőrizve a helyi természetet és kultúrát és elősegítve a környezetvédelmet
  • Képzést biztosítani azon fiatalok számára, akik érdeklődnek a fenntarthatóság és a zöld turizmus iránt. Ez a képzés kiváló és aktuális specializáció a turisztikai végzettség/diploma kiegészítéséhez.
  • Elősegíteni a vidéki helyi vállalkozók, gyártók és fejlesztési szervezetek együttműködését és erősíteni részvételüket a helyi stratégiák és szakpolitika kialakításában.
  • Minimalizálni a szűkösen rendelkezésre álló és a nem megújuló energia forrásokat ez által is csökkentve a turizmus negatív hatását különös tekintettel a víz- és energiafelhasználás területén.
  • Felhívni a figyelmet az új típusú informatikai marketing eszközök használatának fontosságára (weboldal, mobilalkalmazás, elektronikus hírlevél, QR kód) a zöld- és ökoturizmus területén.
  • Elősegíteni az együttműködést a helyi zöld turizmusban dolgozó szervezetek, látnivalók, szálláshelyek, önkormányzatok, vállalkozók, Nemzeti Parkok között.
  • Tanítani a fogyatékkal élők bevonását a turizmusba, ökoturisztikai programok, csomagok kialakítása süket, vak és mozgássérült látogatók számára.
  • Elmaradott térségek fejlesztése, foglalkoztatottság növelése

A projekt konkrét céljai:

  • Elkészíteni a Kompetenciaértékelő Eszközt mely egy olyan kérdésekből és feladatokból álló komplex szintfelmérő, ami méri a résztvevők tudását
  • Három tematikus utat létrehozni, melyek egyenként minimum 3 ökoturisztikai látványosságot tartalmaznak (Nemzeti Park, ökofarm, helyi kézműves termelők, arborétumok…)
  • Hangsúlyozni az új informatikai eszközök marketing szerepét, hogy minél szélesebb körben elérhetőek legyenek a célcsoport tagjai
  • Fejleszteni az Ökoturizmus oktatást az EU-ban. A zöld turizmus egy nagyon fontos szegmense a turizmusnak, a partnerországoknak szükségük van egy komplex tananyagra, hogy a növeljék a tudatosságot és az ökoturizmus iránti fogékonyságot, tudást, valamint elősegítsék a vállalkozóvá válást. Magyarországon jelenleg nincs elérhető oktatási intézmény által biztosított komplex képzést a zöld turizmus területén.
  • Olyan képzési anyag létrehozása, melyben hangsúlyos szerepet kap a gyakorlati oktatás és nem csak az elméleti képzés.

A projekt céljainak illetve a konkrét piaci igények meghatározása során felhasznált irodalom:

A GREEN TOUR 2016-2018 között futó projekt  a Magyar Nemzeti Iroda támogatásával megvalósuló ERASMUS+ KA2 Stratégiai partnerségi projekt

A projekt az Európai Bizottság társfinanszírozásában valósul meg.
A weboldal kizárólag a szerző álláspontját tükrözi, és a Bizottság nem vonható felelősségre az oldalon található információk bárminemű felhasználásáért.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük